UNIFREEZE Górzno - strona oficjalna

Strona klubowa

Statystyki drużyny

Losowa galeria

Sparta2Dortom - Pomorzanin Toruń 0:2
Ładowanie...

Kontakty

Administrator
zostaw wiadomość
iv
status Gadu-Gadu

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 146, wczoraj: 459
ogółem: 3 659 360

statystyki szczegółowe

Wyszukiwarka

Historia... Barwy

 
KLUB SPORTOWY
UNIFREEZE

87-320 Górzno
 tel: 56 49 88 830
fax:56 49 88 833

e-mail :  klub@ksunifreeze.pl

 

 

 b a r w y :

 NIEBIESKO - BIAŁO - ZIELONE

 

 
 

Historia w pigułce... UNIFREEZE Miesiączkowo

Historia zespołu kobiet...  UNIFREEZE GÓRZNO

 

 

***   2016   ***

Drugi sezon w szeregach 1. ligi kobiet należał do równie udanych, jak poprzedni. Dziewczęta ponownie uplasowały się na 6. miejscu w ligowej tabeli, choć przez większą część rozgrywek (aż do ostatniej kolejki) zajmowały miejsce piąte. 

TABELA i WYNIKI

W styczniowych Mistrzostwach Polski w Futsalu Kobiet U-18 zagraliśmy w finale i dosyć pechowo ulegliśmy 3:2 Rekordowi Bielsko Biała zdobywając srebrne medale... 

RELACJA

Seniorska ekipa UNIFREEZE zakończyła sezon na 6. miejscu dzielnie walcząc ze starszymi rywalami i zbierając niezbędne doświadczenie. Rundę jesienną zagraliśmy praktycznie juniorskim składem i plasowaliśmy się pod koniec stawki. W rundzie rewanżowej do naszego zespołu dołączyło kilku naszych wychowanków - bardziej doświadczonych graczy i zaczęliśmy wygrywać z silniejszymi rywalami, kompletując punkty i pnąc się w ligowej tabeli. 

TABELA i WYNIKI 

Piłkarki naszego klubu zagrały w kolejnej edycji międzynarodowego turnieju w piłce halowej PAJO CUP 2016 zajmując miejsce "na pudle" i odbierając brązowe medale.

RELACJA

W nowym sezonie ligowym 2016/17 zgłosiliśmy do rozgrywek podobnie, jak rok wcześniej 2 zespoły kobiet i 1 seniorów. Będziemy brali udział w el. Klubowych Mistrzostw Polski Juniorek oraz kolejnej edycji Mistrzostw Polski w Futsalu Kobiet. W kategorii U-18 podjęliśmy się organizacji turnieju finałowego, który odbędzie się w styczniu 2017r. w Brodnicy.

 

***   2015   ***

Sezon 2014/15 zakończyliśmy z  sukcesami... 

Już na początku roku (styczeń) piłkarki UNIFREEZE zagrały w turnieju finałowym Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Futsalu Kobiet U-18  w Gliwicach i... zdobyły brązowe medale zajmując 3. miejsce (byliśmy najmłodszą ekipą wśród finalistów). 

Miesiąc później wygraliśmy silnie obsadzony, pięknie i sprawnie przeprowadzony 10 Jubileuszowy Międzynarodowy Turniej Halowy Kobiet : PAJO CUP 2015 w Szczecinie, pokonując w jego trakcie między innymi zespoły ekstraligowe.
Wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia, medale, puchary oraz nagrody rzeczowe.

Na Klubowe Mistrzostwa Polski Juniorek pojechaliśmy do Białej Podlaskiej na tygodniowy turniej finałowy. Zagraliśmy na miarę swoich możliwości zajmując 4. miejsce w gronie ośmiu zespołów. Gdybyśmy w turnieju tym zagrali w optymalnym składzie... była wielka szansa na udział w meczu finałowym i... pewny medal krajowego czempionatu.
Niestety turniej ten kolidował z finałami Coca Cola Cup i jedna z kluczowych piłkarek wybrała Gdańsk... a nie walkę o medale Mistrzostw Polski. Ulegliśmy minimalnie 1:0 Stilonowi Gorzów Wlkp. a potem w meczu o 3. miejsce przegraliśmy z ekstraligowym AZS Wrocław.


Jako beniaminek 1. ligi kobiet (gr. płn.) utrzymaliśmy pierwszą ligę dla Górzna zajmując 6. miejsce w ligowej tabeli. 

Juniorzy starsi naszego klubu wygrali rozgrywki w swojej grupie i awansowali do Ligi Wojewódzkiej, co było wielkim sukcesem naszych wychowanków i trenera Bogusława Ostrowskiego. Ostatecznie w Lidze Wojewódzkiej nie wystartowaliśmy, ustępując miejsca drugiemu zespołowi (UKS Chełmno). Wspólną decyzją zawodników i Zarządu zdecydowaliśmy o starcie w nowym sezonie w rozgrywkach B klasy, rozpoczynając Po 5-ciu latach niebytu... nową przygodę z piłką seniorską UNIFREEZE.

 

***   2014   ***

*  Aktualizacja: grudzień 2014

Zawodniczki naszego klubu w październiku wróciły do Górzna...
Zakwaterowane zostały w dotychczasowym Pensjonacie JAGÓDKA, którego właścicielem jest Fundacja ZIELONY LIŚĆ. W pięknej okolicy Górznieńsko-Lidzbarskiego  Parku  Krajobrazowego piłkarki mają świetne warunki do nauki i treningu.

W grudniu 2014r. młode piłkarki naszego klubu zagrały w turnieju finałowym Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Futsalu Kobiet U-16 w Warszawie i... zwyciężyły zdobywając Mistrzostwo  Polski w tej kategorii wiekowej. To pierwszy tytuł mistrzowski UNIFREEZE w 22 letniej historii klubu!

*  Aktualizacja:  wrzesień 2014

Po trzech latach owocnej współpracy z dyrekcją Liceum Katolickiego oraz Bursy w Górznie nastąpiły diametralne  zmiany niezależne od klubu Unifreeze...

Po przeprowadzonym naborze uczennic-piłkarek do Liceum, Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie pod koniec lipca... odwołał ze stanowiska dyrektora placówki w Górznie - Jacka Hila  i wprowadził nowe zasady funkcjonowania podległych placówek. Nastąpiły zmiany w obsadzie stanowisk nauczycielskich i opiekuńczych oraz warunków korzystania z bursy przez nasze zawodniczki. Wprowadziło to duże zamieszanie wśród uczennic i zakłóciło znacznie nasz tok przygotowań do sezonu ligowego, który rozpoczynaliśmy 17 sierpnia - 1. liga, 31 sierpnia - 3. liga. Zmuszeni byliśmy zorganizować nieplanowany wcześniej dodatkowy obóz przygotowawczy w Nowym Mieście Lubawskim. Od 12 sierpnia do końca wakacji udostępniono, co prawda uczennicom bursę, aby mogły trenować, ale atmosfera panująca w placówce oraz wymagania finansowe spowodowały podjęcie decyzji przez rodziców i uczennice o zmianie szkoły i miejsca zakwaterowania naszych piłkarek...

Z pomocą dla dziewcząt przyszedł Dyrektor LO w Brodnicy - mgr Wiesław Łupina i z dniem 1 września zawodniczki podjęły naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy i do czasu znalezienia nowego lokum zakwaterowane zostały w Internacie przy LO w Brodnicy.
Mamy nadzieję, że zarówno uczennice, jak i rodzice będą zadowoleni z tego wyboru, dyrekcja LO oraz klub z wyników swoich uczennic i zawodniczek, umożliwiając im dalszy rozwój sportowy oraz dając możliwość gry w dwóch żeńskich drużynach piłkarskich UNIFREEZE uczestniczących w rozgrywkach ligowych.

Aktualizacja:  czerwiec 2014

Po trzech latach istnienia piłki kobiecej w klubie Unifreeze... drużyna piłkarek pod wodzą trenera Grzegorza Bały awansowała na zaplecze ekstraligi ! To spektakularny sukces malutkiego klubu w gminie Górzno. 

W czerwcu  2014r. rozgrywki zakończyli także Juniorzy Młodsi naszego klubu - podopieczni trenera Bogusława Ostrowskiego. Podobnie jak w latach poprzednich uplasowali się "na pudle" w klasie okręgowej - tym razem było to miejsce drugie.

Z pewnością nie było by awansu oraz sukcesu sportowego i organizacyjnego rok po roku - sezon 2012/13 do II ligi oraz sezon 2013/14 do I ligi - gdyby nie sponsor tytularny firma UNIFREEZE z prezesem Januszem Majtczakiem na czele, który finansuje (w ok. 90%) jedno-sekcyjny klub piłkarski w Miesiączkowie już od 22 lat. Klub powstał i do dzisiaj funkcjonuje korzystając z bezpłatnego użyczenia boiska piłkarskiego oraz terenu wraz z obiektami, których właścicielem jest Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna "Nowe Pole" Górzno z prezesem Andrzejem Krusińskim.
Zbudowanie silnej drużyny kobiet przez trenera Grzegorza Bałę w tej małej miejscowości było możliwe dzięki współpracy klubu ze szkołami: Niepublicznym Gimnazjum w Gołkowie z dyrektor Małgorzatą Krzykalską oraz Stowarzyszeniem Szkół Katolickich - Liceum Katolickiemu w Górznie pod szefostwem Jacka Hila, które użycza bursy dla naszych zawodniczek.
Nad sprawnym funkcjonowaniem klubu Unifreeze czuwa nasz "człowiek orkiestra" - Bogusław Ostrowski, którego funkcje trudno zliczyć, począwszy od v-ce prezesa, trenera juniorów... skończywszy na spikerce, prowadzeniu autokaru na mecze wyjazdowe oraz dbaniu o obiekty i murawę boiska. Wspólnie z małżonką Iwoną od wielu lat prowadzą klub, który w swoim dorobku ma również kilka awansów z zespołem seniorów. Iwona Ostrowska jest ponadto sekretarzem klubu, a co się z tym wiąże "panią od papierków" oraz kierownikiem naszych zespołów ligowych. Prowadzi także klubowe strony internetowe (robiąc fotorelacje) oraz FanPage na Facebooku.
Działalność klubu wspomaga Urząd Gminy Górzno z burmistrzem Robertem Stańko, który między innymi przyznał ulgę na zajęcia halowe dla naszej młodzieży w okresie jesienno-zimowym.
W imieniu trenującej w klubie młodzieży serdecznie dziękujemy wszystkim, dzięki którym sekcja piłki nożnej istnieje i może nadal funkcjonować. Zapraszamy do współpracy i wsparcia naszych działań każdego, kto interesuje się sportem i widzi pozytywne strony naszej pracy z młodzieżą...

Osobne podziękowania składamy instytucjom oraz firmom, które bezinteresownie pomagają klubowi kolejny rok :  URZĄD GMINY w Bartniczce  -  treningi na ORLIKU, KRIS  CAR - Krzysztof Domagalski  -  dowóz na treningi w Miesiączkowie, UTPO - Robert Leśniewski  -  dowóz na Orlik w Bartniczce.

Od nowego sezonu planujemy zgłosić do rozgrywek ligowych, podobnie jak przed rokiem - dwa zespoły kobiet: do I ligi seniorek oraz do ligi III, gdzie ogrywać się będą rezerwy pierwszego zespołu oraz ligowe doświadczenie zbierać będą gimnazjalistki, które zdecydują się na naukę w Gimnazjum Gołkowo. Szkoła ta od trzech lat z powodzeniem bierze udział w finale krajowym prestiżowego turnieju Coca Cola Cup zajmując miejsca w pierwszej piątce.

Zgłaszamy również drużynę do kategorii Juniora Starszego  (96/97) głównie dlatego, aby nie stracić zawodników z rocznika 97' , który jest rocznikiem wiodącym. Kadrę naszego zespołu będą stanowili zatem zawodnicy z roczników 96-99 ...

 

***   2013   ***

W czerwcu 2013 roku młody zespół piłkarek naszego klubu zajął pierwsze miejsce w 3. lidze i awansował do II ligi kobiet. Juniorzy młodsi i trampkarze uplasowali się na drugich miejscach w tabelach ligowych swoich rozgrywek.
W minionym okresie nastąpiła znaczna rotacja zawodniczek w porównaniu do stanu z pierwszego sezonu w rozgrywkach ligowych. Z miejscowych piłkarek została praktycznie tylko córka trenera Grzegorza Bały - Agata. Pozostałe grające w drużynie UNIFREEZE zawodniczki, to uczennice Gimnazjum w Gołkowie i Liceum w Górznie zamieszkujące w górznieńskiej bursie...

Z początkiem nowego sezonu ligowego 2013/14 wskutek płynnej akcji naborowej trenera Grzegorza Bały, zainteresowania ofertą szkół i wielu chętnych dziewcząt do nauki i gry w naszym zespole piłkarskim... podjęto decyzję o zgłoszeniu do rozgrywek dwóch kobiecych zespołów.
Kadra pierwszej drużyny  (ok. 18 zawodniczek) będzie brała udział w meczach II - ligowych
Natomiast pozostałe piłkarki uczące się i trenujące w naszej gminie, będą bezpośrednim zapleczem i dostaną szansę ogrywania się w III lidze i rywalizowania o miejsce w kadrze pierwszego zespołu UNIFREEZE. Ciężar utrzymania tej drużyny podjął się dyrektor LO - Jacek Hila, który będzie odpowiedzialny za organizację i koszty udziału w III lidze (przy nieznacznej pomocy naszego klubu).

 

***   2012   ***

W związku z brakiem klasy sportowej o profilu PIŁKA NOŻNA w Liceum w Górznie oraz w Gimnazjum w Gołkowie (są tylko klasy z rozszerzonym W-F) , Zarząd KS Unifreeze zrezygnował z ogłoszenia naboru i selekcji zawodniczek do kadry drużyny ligowej i nie zdecydował się na zgłoszenie zespołu do drugiej ligi na sezon 2012/13. Trenujemy i gramy uczennicami lokalnych szkół... w III lidze.

Praca z dziewczętami, to dla naszego małego klubu duże wyzwanie i zupełnie nowe doświadczenia. Po 10-miesiącach istnienia drużyny... nie jesteśmy w pełni zadowoleni z postępów w rozwoju naszych zawodniczek, ich zaangażowania oraz współpracy ze szkołami. Nad tymi elementami będziemy musieli popracować w zbliżającym się sezonie ligowym.

Po zakończeniu rozgrywek w 3. lidze pojawiła się nawet szansa na awans do II ligi - ze względu na uzupełnianie składu drugoligowców - z 2. miejsca, ale zarząd z powodów wcześniej wymienionych nie skorzystał z takiej okazji i zgłosił zespół do III ligi. Najpierw właściwa  praca na treningach całej kadry piłkarek i podnoszenie swoich umiejętności... a potem wyniki, awans i gra w wyższej lidze. Będziemy dążyli także do tego, aby wszystkie nasze piłkarki były uczennicami liceum i gimnazjum i trenowały z zespołem, a nie tylko dojeżdżały na mecze ligowe, bez odpowiedniego przygotowania.

 

***   2011   ***

W ostatnim dniu czerwca 2011r. odbyło się spotkanie pomiędzy dyrekcją  Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Górznie a zarządem Klubu Sportowego Unifreeze w sprawie powołania ligowego zespołu żeńskiego grającego w 3. lidze ...

Od września 2011r. roku  utworzona ma zostać w górznieńskim liceum klasa sportowa o profilu - piłka nożna. Korzystając z doświadczeń naszej kadry oraz bazy klubowej w Miesiączkowie ... licealistki z Górzna oraz gimnazjalistki z Gołkowa... będą rozwijały swoje umiejętności w ligowym zespole dziewcząt Unifreeze Górzno, który  zgłosiliśmy do rozgrywek.
 

 

 

*****

Z końcem sezonu rozgrywkowego 2010/11 Zarząd KS UNIFREEZE złożył wypowiedzenie Prozumienia zawartego niespełna rok temu z BKS Sparta Brodnica. Współpraca nie układała się tak, jak wcześniej uzgodniono i jak oczekiwano tego w Miesiączkowie.
Gratulujemy klubowi z Brodnicy awansu i życzymy powodzenia w rozgrywkach trzeciej ligi oraz cieszymy się, iż mogliśmy pomóc i mieliśmy swój udział w osiągnięciu zakładanego celu...
UNIFREEZE  Miesiączkowo w nowym sezonie 2011/12 zagra  samodzielnie... lecz tylko w kategoriach młodzieżowych. Rozpatrujemy także nowy projekt pt. PIŁKA KOBIECA...
Planujemy zgłosić do rozgrywek Młodzików i Trampkarzy i podobnie, jak dotąd rozgrywać swoje mecze na własnych obiektach w Miesiączkowie.

 

 

***   2010   ***

 

W dniu 7 lipca 2010 po prawie 18 latach działalności KS Unifreeze , wielu sukcesach sportowych i organizacyjnych - zostaliśmy zmuszeni przez trudną sytuację finansową... na rezygnację z samodzielnej działalności.
Podjęliśmy - wydaje się -  słuszną i właściwą decyzję o współpracy i połączeniu sekcji piłkarskich ze Spartą Brodnica. Propozycja przyszła z Brodnicy... my na nią przystaliśmy, nie widząc możliwości dalszego utrzymania naszego zespołu seniorów w 4. lidze samodzielnie na tym samym poziomie finansowym. 

 

Takim też sposobem wspólnymi siłami stworzyliśmy 2 zespoły seniorów z liczną ławką rezerwowych, którzy będą rywalizowali o miejsce w kadrze 4-to ligowej drużyny seniorów SPARTA UNIFREEZE Brodnica.
Rezerwy pierwszego zespołu będą grały w 5-tej lidze pod nazwą SPARTA II Dortom Brodnica i będą bezpośrednim zapleczem pierwszej drużyny.

Naszym celem jest silna drużyna czwartoligowa, która będzie walczyła o awans do III ligi oraz rezerwy z całą młodzieżówką, która będzie nabierała doświadczenia w seniorskiej piłce na boiskach 5-ligowych.

 

W dniu 2 sierpnia 2010r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Brodnickiego Klubu Sparta. Tematem były między innymi zmiany w Zarządzie Klubu.

Skład Zarządu BKS Sparta uzupełnili:

v-ce Prezes KS UNIFREEZE - Bogusław Ostrowski
Prezes Dortom/Relaks Górzno - Tomasz Paszke

 

b a r w y :

ŻÓŁTO - CZARNE


Brodnicki Klub Sportowy
SPARTA

87-300  Brodnica
ul. Królowej Jadwigi 5

tel/fax:   56 697-05-89

 

*   o Sparcie

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------
-----------------------
-----

 

Krótka historia KS UNIFREEZE
 

Klub Sportowy Unifreeze powstał z inicjatywy Prezesa Chłodni Unifreeze Janusza Majtczaka oraz członka Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Nowe Pole w Górznie Bogusława Ostrowskiego - w 1992 roku.

Barwy klubowe: niebiesko – biało - zielone są barwami obu zakładów a herb został zaprojektowany przez Bogusława Ostrowskiego i zatwierdzony przez Zarząd Klubu Sportowego Unifreeze na czele z urzędującym do dzisiaj Prezesem Januszem Majtczakiem. Przez minione lata nazwa klubu kilkakrotnie, nieznacznie się zmieniała. Nigdy jednak nie zabrakło w niej nazwy firmy - UNIFREEZE,  jako głównego sponsora piłkarzy z Miesiączkowa.

Obecnie zarejestrowane jest Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Klub Sportowy Unifreeze Górzno,  a drużyny grają pod nazwą Sparta/Unifreeze Brodnica w wyniku porozumienia z brodnickim klubem. Aktualnie Przewodniczącym Zarządu jest Janusz Majtczak, v-ce Bogusław Ostrowski a członkiem Zarządu jest Iwona Ostrowska. W celu zabezpieczenia szkolenia młodzików i trampkarzy zatrudniony jest instruktor Grzegorz Bała, który z racji czynnego uprawiania piłki nożnej i osiąganych sukcesów jest dużym autorytetem dla dorastających adeptów futbolu w naszym klubie.

Przez większość z prawie 19 letniej historii seniorzy KS Unifreeze występowali w klasie A zajmując z reguły czołowe miejsca z wyjątkiem:

- sezon 1992/1993 klasa B III miejsce

- sezon 1993/1994 klasa B II  miejsce

- sezon 1994/1995 klasa B I   miejsce

- sezon 2002/2003 klasa okręgowa XIII miejsce

- sezon 2008/2009 klasa okręgowa I miejsce

- sezon 2009/2010 IV liga XI miejsce /utrzymanie/

- sezon 2010/2011 IV liga - lider jesieni jako Sparta/Unifreeze Brodnica

Sukcesy ostatnich lat były wynikiem bardzo mocnego poparcia finansowego klubu przez firmę Unifreeze. Natomiast ostateczne przekazanie drużyn do Brodnicy podyktowane było brakiem zainteresowania sponsora utrzymywaniem drużyny seniorskiej. Z racji braku możliwości Gmina Górzno nie była zainteresowana jakąkolwiek współpracą w utrzymaniu IV ligi.
Należy także wspomnieć, że w minionym okresie cały czas szkolono dzieci i młodzież (zresztą zgodnie z obowiązkiem narzuconym przez Związek),  co w dużej mierze przyczyniło się do upadku piłki seniorskiej w Miesiączkowie.
W KS Unifreeze grali dotąd młodzicy, trampkarze (raz nawet wygrywając ligę okręgową i biorąc udział w barażach do ligi wojewódzkiej – z Elaną Toruń) a także juniorzy młodsi i starsi, mimo iż Gmina Górzno liczy około 6 tyś. mieszkańców i trudno było zebrać wielu młodych i chętnych osób do uprawiania piłki nożnej.

W tym małym,  wiejskim klubie zdobywało swoje doświadczenie wielu trenerów między innymi: nieżyjący już Leon Nowak, Bogusław Ostrowski (obecny v-ce prezes), Waldemar Jarzyński (obecnie Zamek Kurzętnik – wcześniej Sparta/Unifreeze), Janusz Małecki, Jerzy Wilkanowski (awansował do okręgówki - obecnie LZS Świedziebnia), Jerzy Wiśniewski ( I miejsce z trampkarzami – obecnie trener środowiskowy na orliku),  Arkadiusz Chojnowski (awans z A do okręgówki i z okręgówki do IV ligi i utrzymanie w IV lidze), Grzegorz Bała (II miejsce w Ogólnopolskim Turnieju z młodzikami).

Z zapisków klubowych wynika, że przez wszystkie drużyny przewinęło się ponad 220 zawodników a wielu z nich do dziś gra w klubach piłkarskich regionu: IV i V ligi, klasy okręgowej oraz  niższych klas rozgrywkowych w drużynach amatorskich, w różnego rodzaju turniejach, rozgrywkach i treningach. Przez cały czas istnienia drużyna seniorska KS Unifreeze rozegrała 695 oficjalnych meczów (sparingi, puchary, mistrzowskie, oficjalne turnieje na trawie i dużym boisku ) wygrywając 362 mecze, remisując 114 meczy i przegrywając 219 spotkań, strzelając przy tym 1.871 bramek a tracąc 1.293 gole. Drużyna 382 razy grała u siebie a 313 na wyjeździe , osiągając średni statystyczny wynik 2,7 - 1,9 , co jednoznacznie świadczy o pozytywnym bilansie klubowym. Najwięcej bramek dla klubu zdobył Karol Bojanowski: 183 gole a największą ilość goli w meczu mistrzowskim Grzegorz Bała : 9 w meczu klasy A z Wisłą Pędzewo. Rekord klubu w meczu mistrzowskim to wygrana w spotkaniu o mistrzostwo klasy A z Kasztelanem Papowo 15-1.

Do ciekawostek można zaliczyć fakt gry w jednej drużynie czterech braci: Marcina, Marka, Leszka i Tomasza Aleksandrowiczów oraz bliźniaków: Andrzeja i Tomasza Kasprzyckich, którzy grali na lewej i prawej obronie (wszyscy pochodzący z osiedla w Miesiączkowie).

Trzeba także podkreślić, że ani klub i jego działacze, ani kibice oraz żadne osoby związane z drużyną lub klubem KS Unifreeze - nigdy nie były karane za złe zachowanie podczas meczów lub inne przewinienia podczas rozgrywek piłkarskich.
Reasumując nasuwa się smutna konkluzja, że niewątpliwy wielki sukces drużyny KS Unifreeze (awans z klasy A do okręgówki następnie do IV ligi i utrzymanie się w niej) stał się przysłowiowym „gwoździem do trumny” ponieważ wyczerpały się chęci sponsora, zaspokajania coraz większych wymagań piłkarzy a samorząd gminny nie miał  możliwości ani chęci pomocy...

W dniu dzisiejszym zadaniem klubu jest szkolenie dzieci i młodzieży
a środki na tan cel zabezpiecza w ok. 90% firma Unifreeze.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------
-----------------------
-----

 

 

O Górznie

1/     Pierwsze wzmianki o Górznie pochodzą już z 1239 roku. Górzno było wtedy własnością biskupów płockich i leżało na dawnej ziemi dobrzyńskiej. Pierwsze prawa miejskie Górzno otrzymało w 1327 roku z rąk biskupa płockiego Floriana. W tym okresie Górzno było dobrze rozwiniętym ośrodkiem gospodarczym, jednym z większych miast ziemi dobrzyńskiej. Rozwijał się przede wszystkim handel drewnem i rybami. Biskupi płoccy założyli też winnice na zboczach licznych pagórków. 
   Parafia w Górznie została powołana jeszcze przed założeniem miasta. Zarządzana była przez Bożogrobców ( stróżów grobu jerozolimskiego ) . Pierwszy kościół pod wezwaniem św. Krzyża był drewniany i prawdopodobnie stał za miastem. Miasto jako własność biskupów płockich stanowiło siedzibę klucza majątkowego i dekanatu ( część diecezji płockiej ) . Starostowie i biskupi rezydowali na zamku usytuowanym na wzgórzu nad jeziorem, który traktowali jako rezydencję letnią.  
     Zygmunt III ustanowił w Górznie 3 jarmarki doroczne i targ tygodniowy. Mieszkańcy utrzymywali się głównie z handlu, rybołówstwa i rolnictwa. W 1580 roku Górzno odwiedził król Stefan Batory . W 1595 roku 43 mieszczan żyło z uprawy pól, natomiast z rzemiosła utrzymywało się 11 szewców , 8 krawców, 3 kowali i 2 kuśnierzy. Prawie każde gospodarstwo prowadziło na własną rękę ubój trzody chlewnej i bydła . W 1618 założono w miasteczku szkołę i szpital dla ubogich. Biskup Henryk Firlej przydzielił szpitalowi 1 włókę ziemi. 
      Wiek XVII dla Górzna to bardzo trudny okres, bo jest to okres wojen, zniszczeń, upadku gospodarczego, epidemii i wyludnienia. W dniach 11 – 12 lutego 1629 roku wojska polskie (4.000 żołnierzy) dowodzone przez hetmana wielkiego koronnego Stanisława Koniecpolskiego , poniosły tu klęskę w bitwie ze Szwedami (10.000 żołnierzy ). Po bitwie Szwedzi zajęli Górzno i dokonali wielkich zniszczeń . Spalono w tym czasie kościoły : św. Anny ( odbudowany w 1712 roku ) i św. krzyża ( odbudowany w 1643 roku ) Kościół św. Anny po odbudowie spłonął w 1728 roku od uderzenia pioruna. Odbudowano go ponownie po kilku latach. Jednak po ponownym pożarze w 1773 zaniechano jego dalszej odbudowy.  
     W 1772 roku na skutek rozbiorów, Górzno znalazło się pod zaborem pruskim . Prawdziwy rozkwit miasta nastąpił w XVIII wieku. W rejonie miasta zaczęło pojawiać się coraz więcej młynów, browarów, rzeźni, gorzelni i cegielni. W tym czasie, Górzno posiadało dwie bramy miejskie i wydłużony prostokątny rynek . W 1773 roku jeszcze raz wybuchł groźny pożar w wyniku którego spłonęło prawie całe miasto. Odbudowa trwała 12 lat . Miasto nigdy nie posiadało murów obronnych tylko wały ziemne, co sprzyjało rozwojowi przestrzennemu Górzna. Również życie społeczności było urozmaicone jarmarkami, targami, odpustami i świętami brackimi . 
      Po kongresie wiedeńskim w 1772 roku Górzno było jedynym miastem ziemi dobrzyńskiej włączonym do zaboru pruskiego. Parafia została podzielona między dwóch zaborców a miasto znalazło się na pograniczu . W Karwie pobudowano komorę celną (dzisiejsza szkoła ) , bo tam przebiegała granica między zaborem pruskim i rosyjskim Prusacy pozostawili prawo do użytkowania majątków ziemskich. Dobra kościelne przeszły pod zarząd państwowy. Wprowadzono obowiązek służby wojskowej. Obowiązek szkolny był ściśle przestrzegany . Wybudowano we wszystkich wsiach szkoły ( Fiałki, Czarny Bryńsk, Nowy Świat, Zaborowo, Miesiączkowo, Górzno ). Miasto w tym czasie miało charakter rolniczo – rzemieślniczy. 
      Z ważniejszych wydarzeń historycznych należy odnotować fakt, że w 1806 r. Prusacy ustępujący z Torunia stoczyli bitwę pod Górznem z Francuzami. 
      Po wojnach, zarazach, wysiedleniach i emigracji Górzno w 1810 roku liczyło tylko około 673 mieszkańców.
      W 1830 roku wybucha powstanie listopadowe. Na naszym terenie rozwinięta była działalność konspiracyjna. Dla powstania organizowano pomoc w postaci broni, żywności i koni. Tak samo w 1863 roku organizowana była pomoc dla żołnierzy powstania styczniowego. Podczas I wojny światowej Górzno było poza zasięgiem walk frontowych. 18 stycznia 1920 roku po ostatecznym ratyfikowaniu traktatu wersalskiego Górzno włączono do Polski. Po odzyskaniu niepodległości ważną sprawą było powołanie władz miejskich. I tak 9 listopada 1921 roku odbyły się po raz pierwszy wybory do samorządów miejskich. W Górznie do Rady Miejskiej wybrano 10 osób. Wybrano również Burmistrza. Jest to okres dynamicznego rozwoju miasta. Rozwija się rzemiosło i handel. Obserwuje się też dynamiczny rozwój kultury. Działał teatr amatorski, który miał długowieczną tradycję. Działało Bractwo Trzeźwości, które liczyło kilkuset członków. Działało Stowarzyszenie Młodzieży Katolickiej. Członkowie tego Stowarzyszenia organizowali wycieczki, słynne majówki no i byli też organizatorami sportu. Była kręgielnia, strzelnica, przystań kajakowa. Organizowane były liczne zabawy, w których uczestniczyli wszyscy. W tym okresie zanotowano również wzrost ludności zamieszkującej miasto. Już wówczas Górzno odwiedzało dużo turystów. Szczególnie nasze miasteczko upodobał sobie świat artystyczny z Warszawy. Turyści mogli korzystać z dobrego hotelu i restauracji. 
      Niestety rozwój został zahamowany wybuchem II wojny światowej. Górzno zostało wcielone do Rzeszy. Ludność zaczęła opuszczać miasto, a ci którzy zostali, szukali bezpiecznego schronienia. Niemcy wysiedlali polskie rodziny a w ich miejsce sprowadzali rodziny niemieckie. Trwały aresztowania i wywożono ludność na przymusowe roboty. Rozpoczęto masową germanizację poprzez uczenie dzieci w niemieckiej szkole, wpisywanie pod przymusem Polaków na „ volkslistę „ itp. Wyzwolenie do Górzna przyszło 21 stycznia 1945 roku . 
      W pierwszych latach po wojnie zmieniła się struktura zawodowa w mieście. Zaczęła kształtować się nowa grupa pracowników fizycznych i umysłowych. W 1950 roku odnotowano duży spadek liczby ludności , który spowodowany był zastojem gospodarczym miasta. Młodzi opuszczali Górzno w poszukiwaniu pracy. Tak samo młodzież , która ukończyła szkołę średnią lub wyższą nie wracała już do Górzna. W okresie Polski Ludowej Górzno funkcjonowało tak, jak większość podobnych mu miejscowości. Dopiero lata dziewięćdziesiąte przyniosły spore zmiany w życiu społeczności w naszym mieście. Demokratyczne wybory samorządowe, proces prywatyzacji wszystko to miało ogromny wpływ na obecną sytuację w gminie.  
     W 1999 r. ustanowiono Świętą Teresę od Dzieciątka Jezus Patronką Miasta.

  *  źródło:   www.gorzno.pl

2/     Górzno i okolice znajdujące się na ziemi dobrzyńskiej wchodziły w skład państwa Mieszka. Przez okolice Górzna szły wyprawy księcia Bolesława Krzywoustego na Sasinów (Prusy). Testament Bolesława Krzuwoustego dzielił Polskę na dzielnice. Górzno w dzielnicy mazowiecko-kujawskiej Bolesława Kędzierzawego. Książę Konrad Mazowiecki przekazał władzę sądowniczą w Górznie biskupowi płockiemu Andrzejowi z Brzeżnicy.Górzno i okolice własnością biskupów płockich z grodem w Świeciu nad Drwęcą. Własność ta obejmowała min.: Górzno, Grążawy, Gołkowo, Brzozie, Jastrzębie, Miesiączkowo. 1243 Podział ziemi chełmińskiej na cztery diecezje. Obszary położone na południe od rzeki Brynicy, tzn. tereny parafii w Górznie i Grążawach pozostały w diecezji płockiej. Ziemia michałowska - region między Wisłą, Drwęcą i Osą na pograniczu Pomorza Gdańskiego, Prus i Mazowsza. W 1138 roku wchodziła w skład dzielnicy książąt mazowieckich. W 1228 roku książe Konrad Mazowiecki nadał ją Krzyżakom, zachowując sobie prawa zwierzchnie. We władaniu Krzyżaków pozostała do 1454 roku. 1325 Eregowanie - założenie w Górznie parafii podporządkowanej dekanatowi lipnowskiemu, następnie rypińskiemu w diecezji płockiej. Biskup płocki Florian jej prowadzenie powierzył Kanonikom Regularnym - Stróżom Grobu Jerozolimskiego, zwanym w Polsce bożogrobcami lub miechowitami. Zakon bożogrobców powstał w 1099 roku po zdobyciu przez krzyżowców Jerozolimy. Jego zadaniem było obrona sanktuarium Grobu Chrystusa oraz prowadzenie działalności charytatywnej i kultowej. Bożogrobców do Polski sprowadził możnowładca mołopolski Jaksa z Miechowa w 1163 roku. Bardzo szybko miechowici, dzięki nadaniom i przywilejom, zyskali ogromne znaczenie polityczne i gospodarcze. Szczególnym wyróżnikiem zakonników był podwójny krzyż zwany patriarchalnym, który w kolorze czerwonym zdobił ich czarny strój zakonny. W Górznie bożogrobcy przebywali do roku 1830. Kościołem parafialnym został kościół pod wezwaniem św. Krzyża. Świątynia została wzniesiona z drewna tuż przed osadzeniem miechowitów w Górznie. W skład parafii oprócz Górzna weszły wsie:Gołkowo i póżniej Gołkówko, Szczutowo, Miesiączkowo, i póżniej Miesiączkowo Zdroje oraz inne lokowane w przyszłości przy zamku biskupim w Górznie. We wsiach tych zagwarantowano miechowitom roczne meszne. Na uposażenie kościoła biskup przekazał 6 łanów i 10 mórg z łąkami przyległymi. Ponadto miechowici otrzymali 8 łanów ornych z łąkami w Szczutowie, prawo wyrębu drzew, łowienia ryb w jeziorach,prawo wypasu owiec i bydła. Także rudnik z Rudy koło Zaborowa zobowiązany był dawać rocznie czynsz. Otrzymali ponadto od wójta górznieńskiego Teodoryka połowę dochodów z młyna, od sołtysa ze Szczutowa Hermana połowę dochodów z karczmy. Ustanowienie parafii w Górznie zdecydowanie podniosło jego rangę.Biskup płocki Florian kontrakt lokacyjny wystawił na ręce zasadżcy Teodoryka. Miasto zostało lokowane na prawie chełmińskim. Mówiąc o początkach Górzna należy pamiętać,że lokacja średniowiecznego miasta nie była aktem jednorazowym,związanym tylko z wystawieniem przywileju lokacyjnego. Przez termin lokacja rozumiemy zarówno wytyczenie planu miasta,jak i akt prawny nadanie immunitetu - prawa i związane z tym stopniowe kształtowanie się samorządu miejskiego. W okresie gdy zakładano Górzno, znane były dwa typy rozplanowania miasta na prawie niemieckim. Według starszej koncepcji funkcję rynku i głównej osi planu miasta pełniła szeroka ulica. Młodszą genezę miał model miasta z centralnie położonym kwadratowym lub prostokątnym rynkiem. Rozplanowanie Górzna nawiązuje do młodszej koncepcji. Nie wdając się przywilejów wójta i mieszczan, należy jednak zwrócić uwagę na jedno zdanie. Otóż biskup postuluje w dokumencie, aby "ecclesia parochialis in civitate Locetur". Oznacza to, że miasto Górzno w momencie lokacji nie posiadało własnego kościoła. Można więc przypuszczać, że tworząc parafię (1325) biskup nie zamierzał jeszcze lokować miasta. Przez wiele lat, kościół wzniesiony przez miechowitów, pozostawał poza miastem. Świadczy o tym także i przywilej lokacyjny z 1385 roku, będący uzupełnieniem i aktualizacją z 1327 roku. Mówi o nacisku biskupa by kościół wzniesiono w obrębie miasta.
Prawo chełmińskie - odmiana prawa niemieckiego, stosowana na Pomorzu, Kujawach i Mazowszu. Przeniesione do Polski za pośrednictwem osadników niemieckich. Do najważniejszych zasad należały: wolność osobista osadników, prawo do dziedzicznego użytkowania gruntów, zagwarantowanie samorządu sądowego, zwyczaje prawa karnego i cywilnego z Niemiec.

*   o miejscowości

 

 

...

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnowsza galeria

UNIFREEZE - Olimpia Szczecin 2:4 (02.09.17)
Ładowanie...

Reklama

Kalendarium

20

01-2019

niedziela

21

01-2019

pon.

22

01-2019

wtorek

23

01-2019

środa

24

01-2019

czwartek

25

01-2019

piątek

26

01-2019

sobota

Adres

 
Klub Sportowy
UNIFREEZE
87-320 Górzno
 tel:  56 49 88 830
fax : 56 49 88 833
  e-mail : klub@ksunifreeze.pl
.

Ostatnie spotkanie

AZS PWSZ WałbrzychUNIFREEZE Górzno
AZS PWSZ Wałbrzych 1:1 UNIFREEZE Górzno
2017-11-18, 10:30:00
    relacja »
oceny zawodników »

Wyniki

Ostatnia kolejka 14
AZS PWSZ Wałbrzych 1:1 UNIFREEZE Górzno
Górnik Łęczna 10:0 Olimpia Szczecin
SMS Łódź 0:1 Czarni Sosnowiec
AZS Wrocław 2:1 Czwórka Radom
Medyk Konin 4:1 Mitech Żywiec
AZS UJ Kraków 3:3 AZS PSW Biała Podl.

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 15
UNIFREEZE Górzno - SMS Łódź
AZS UJ Kraków - Górnik Łęczna
AZS PSW Biała Podl. - Mitech Żywiec
Medyk Konin - AZS Wrocław
Czwórka Radom - AZS PWSZ Wałbrzych
Czarni Sosnowiec - Olimpia Szczecin